Sotheby’s Londra’da Freddie Mercury rüzgarı

Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin evindeki tüm özel eşyalar, ‘Freddie Mercury: Kendine Ait Bir Dünya’ başlığıyla Londra’da Sotheby’s’te sergilenmeye başlandı.

Milliyet’ten Çağdaş Ertuna’nın köşe yazısında aktardığına göre, Freddie Mercury, Kensinton’daki evi Garden Lodge’u ve içindeki her şeyi 1991’de öldüğünde eski sevgilisi, yakın arkadaşı Mary Austin’e bırakıyor.

Mary Austin ve ailesi tam 32 yıl evde hiçbir değişiklik yapmadan, her şeyi koruyarak yaşıyorlar.

Şimdi ise Mary Austin kararını veriyor ve “Artık bu eşyalarla vedalaşma ve hayatımda yeni bir dönem açma zamanı” diyor.

Tabii bunu ancak 72 yaşında yapabiliyor.

Peki ama Sotheby’s Londra’da satışa çıkacak eşyalar arasında neler var?

Bohemian Rhapsody’yi bestelemek için kullanılan küçük kuyruklu piyanodan kişisel Polaroid’lerine, orijinal şarkı sözlerine ve Goya ve Salvador Dalí gibi sanatçıların resim ve çizimlerine kadar birçok şeyi içeren tam 30 bin parça.

6 Eylül’e kadar Sotheby’s Londra’da görülebilecek 200’den fazla parça arasında hiç şüphesiz en çok dikkat çeken efsane sanatçının kıyafetleri.

İlk oda, sahnede ve partilerde giydiği fantastik kıyafetleri içeriyor.

Bunlar, Mercury’nin 1970’te Queen’le ilk fotoğraf çekimlerinde giydiği ceketten, 1978’de Wembley’de giydiği kısa kırmızı payetli tuluma ve 1982’de Saturday Night Live’da giyilen motorcu ceketi ve kırmızı taytlara kadar uzanıyor.

Koleksiyon, Mercury’nin özeL hayatında giydiği kıyafetleri de içeriyor.

Odalardan biri gömme gardırobunu yansıtacak şekilde tasarlanmış.

Tişörtler, en sevdiği Delilah da dahil olmak üzere altı kedisinin resimlerinin olduğu bir yelek ve 1990’daki Brit ödüllerinde giydiği mavi bir gabardin takım elbise gibi ilginç şeyler içeriyor.

Mercury’nin geniş kimono koleksiyonu da sergileniyor. Japonya’dan satın aldığı kimonoları, evde sık sık giydiği biliniyor.

Eklektik zevkini yansıtan değerli parçalar arasında kırmızı kadife tacı ve pelerini ve 1975 Martin D-35 akustik gitarından Matisse ve Picasso’nun eserleri ve James Jacques Tissot’un bir tablosuna (satın aldığı son eser) kadar uzanıyor.

Art Nouveau lambaları, bir Fabergé saati ve kendisine Sir Elton John tarafından hediye edilen bir Erté suluboyası da koleksiyonda dikkat çekiyor.

Koleksiyonun en değerli parçaları arasında Mercury’nin British Midland Airways’in 15 sayfalık not defterine karaladığı “Bohemian Rhapsody” için el yazısıyla yazılmış sözler (tahmini: 800 bin–1.2 milyon £ veya 995 bin 400–1.5 milyon $) de var.

Bu sayfalardan biri, “Mongolian”ın üzerini çizip “Bohemian” ile değiştirmeden önce şarkıya “Mongolian Rhapsody” adını vermeyi planladığını gösteriyor.

Koleksiyondaki diğer el yazısıyla yazılmış sözler arasında, “Don’t Stop Me Now”, “Somebody to Love” ve “We Are the Champions” yer alıyor.

Lekeli ve yırtık kırmızı bir defterin, Mercury’nin Queen’in kurulduğu döneme ve hatta ondan daha öncesine dayanan en eski şarkı sözü defteri olduğuna inanılıyor.

Defter, Mercury’nin kendi sözlerine ek olarak, o sırada Queen’in repertuarında yer alan diğer sanatçıların şarkılarını da gösteriyor; Elvis Presley’in “Jailhouse Rock”ı ve The Rolling Stones’un “Stupid Girl”ü.

Defter ayrıca Queen’in gelecekteki logo tasarımını da içeriyor. Hatırlatalım, koleksiyon 6-11 Eylül tarihlerinde açık artırmayla satışa çıkacak.

Müzayededen 6 milyon sterlin gelir elde edilmesi bekleniyor ve bu gelirin bir kısmı yardım vakıflarına aktarılacak.

Sonuç beklentilerin çok üstünde çıkabilir, şaşırmamak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir